Pracując w Klinice Kardiochirurgii bardzo często słyszę od Pacjentów i ich Bliskich wypowiedzi w stylu: gdybym wiedziała/wiedział że:

 • nadciśnienie trzeba leczyć
 • cukrzyca jest groźna
 • otyłość to choroba i nie można jej bagatelizować
 • zęby mają jakiś związek z sercem
 • palenie jest rzeczywiście szkodliwe

to nie musiałabym/musiałbym się teraz mierzyć z trudną sytuacją w szpitalu itp., itd.

 

Do tego dochodzą pytania i prośby znajomych czy mogłabym jakoś obszerniej wyjaśnić o co chodzi z:

 • cholesterolem i lipoproteinami
 • jakąś stenozą aortalną
 • zapaleniem wsierdzia
 • stresem oksydacyjnym w blaszce miażdżycowej
 • paleniem i zwiększonym ryzykiem zakrzepicy

 

Niektórzy są naprawdę głodni wiedzy i chcą zrozumieć co się dzieje z ich sercem i tętnicami… zwłaszcza, gdy już stoją przed perspektywą operacji w obrębie tętnicy w nodze czy szyi, albo…gdy ich stopa musiała zostać amputowana z powodu ignorowania leczenia miażdżycy.

 

Niektórzy pytają dlaczego ktoś z ich bliskich umarł w trakcie snu, skoro całe życie był zdrowy, no może „tylko” palił papierosy.

 

Szczęśliwie wiele osób nie chce powielać błędów swoich rodziców w kwestii zdrowia i potrzebuje praktycznej wiedzy jak mądrze o siebie zadbać, zanim dojdzie do tragedii.


Nie da się wyczerpująco odpowiedzieć na każde pytanie każdej Osoby, która o to prosi, bo doba jest zbyt krótka. Musiałabym się zamienić w infolinię telefoniczną i godzinami udzielać informacji. Dlatego postanowiłam, że trzeba znaleźć jakiś dobry sposób, aby zachęcić jak największą grupę osób do podejmowania racjonalnych działań na rzecz własnego zdrowia. Nie wierzę w skuteczność nakazów i zakazów, ale w wierzę w mądrość ludzi oraz to, że rzetelna wiedza, podana w odpowiedni sposób, jest kluczem do wszystkiego.


 

 • Jeśli rozumie się sens podejmowania konkretnych działań to się je zazwyczaj podejmuje.

 

 • Skoro 80% udarów mogłoby się nie wydarzyć, gdyby przestrzeganie kilku prostych zasad stało się powszechne (mówią o tym twarde dane i wiele publikacji naukowych), to nie można tej wiedzy trzymać w ukryciu!!!

 

 • Trzeba głośno mówić o tym, jak racjonalnie dbać o zdrowie.

 

Ale jak to zrobić, w jaki sposób przekazać tę wiedzę???

 

…skoro nawet raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z lutego 2021 roku mówi o fiasku polityki zdrowotnej państwa w zakresie profilaktyki… (zajrzyj do zakładki „Jakie są fakty”- podaję konkrety z raportu)

 

Początkowo zaplanowałam realizację filmów, które stanowiłyby odpowiedź na najczęściej zadawane pytania ale tego typu przedsięwzięcie wymaga niemałych funduszy. Pomimo wielu przeszkód i trudności, dzięki życzliwości kilku osób, udało mi się doprowadzić do powstania paru filmów. Niemniej uznałam, że powinna powstać solidna książka o zarządzaniu własnym zdrowiem, aby ułatwić każdemu, kto tylko tego chce, przejęcie kontroli nad własnym zdrowiem, a integralną częścią książki będzie kanał na YouTube „Serce w dobrym stylu” z praktycznymi filmami.

 

Oczami wyobraźni widziałam kolorową książkę, opartą na wytycznych towarzystw naukowych, ale bez truizmów i bez listy bezsensownych zakazów, które tylko odbierają chęć do dalszej egzystencji, a nie mają żadnego medycznego uzasadnienia.

 

Chciałam wydać książkę która będzie ładna, estetyczna, momentami zabawna, która zachęci do dbania o własne zdrowie. Ale oprócz tego, że zachęci, to przede wszystkim dostarczy praktycznej wiedzy, pokaże zależności pomiędzy zdrowiem zębów i serca, płuc i serca itp.

 

Ładna i estetyczna ale przede wszystkim prawdziwa. Prawdziwa, czyli oparta na faktach i lekarskim doświadczeniu, i bez „owijania w bawełnę” czyli jak rozmowa z przyjaciółką, która jest kardiologiem i której na serio zależy na losie rozmówcy. To tak jak się dzwoni do kolegi, który jest prawnikiem czy koleżanki, która jest inżynierem budowlanym lub informatykiem i chcemy usłyszeć rzeczywiste, konkretne porady. Taka rozmowa wymaga czasem powiedzenia pytającemu kilku dosadnych słów, jeśli wiemy, że ignoruje wszystkie zdroworozsądkowe zalecenia dotyczące komputera czy zasad budowy domu.

 

Nie da się podejmować dobrych decyzji w jakiejkolwiek dziedzinie bez podstawowego zasobu wiedzy.    

 

 

 


Wiedza i umiejętność zarządzania własnym zdrowiem to absolutny must have!


 

Dlaczego?

 

Bo komputer można wymienić, ale zaniedbań w kwestii zdrowia nie da się tak łatwo odwrócić, bardzo często jest to niemożliwe.

 

Porywająca i ładna książka o zdrowiu? — to oksymoron, denerwował mnie jeden z kolegów, któremu powiedziałam o swojej pracy.

Piszesz książkę o zdrowiu? Nikt nie czyta książek o zdrowiu! Są nudne i odbierają radość życia, nie wróżę ci powodzenia w tym projekcienie dawał za wygraną…

 

Zaczęłam się poważnie martwić czy dam radę zrealizować swoje przedsięwzięcie…

 

 

W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że muszę zaryzykować czyli pójść drogą autorki i wydawcy, aby wydać książkę w innowacyjnej formie, dokładnie według swoich pomysłów. Oczywiście z zachowaniem wszystkich profesjonalnych etapów czyli redakcji, korekty, ISBN itp. itd.

 

 

 

 

 

 

Zdecydowałam, że zmuszę znaleźć ilustratora, który zgodzi się rysować rysunki według moich szkiców lub dokładnych opisów bez znajomości tekstu. To był prawdziwy eksperyment.

Momentami było zabawnie, niejednokrotnie Ilustrator Maciej dopytywał się o czym będzie ta książka, np. gdy rysował słup ogłoszeniowy z plakatem spektaklu „Szewcy”. Chyba początkowo nie dowierzał, że powstaje książka o zdrowiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z layoutem też nie było prosto, ale szczęśliwie Grafik Paweł zgodził się na pracę nad moim projektem.

Nie było łatwo, niejeden raz burzyłam ustaloną koncepcję, bo wymyśliłam kolejne ilustracje, które wymuszały zmianę składu. Nieustannie coś poprawiałam, ulepszałam, nie było widać końca. Wszystko dla jak najlepszego przekazu czyli z szacunku dla Ciebie Czytelniku! 

 

 

 

 

 

 

W końcu udało się sfinalizować projekt. Książka jest gotowa i można ją nabyć, wystarczy użyć przycisku: zamawiam na stronie: https://atspublishing.com/

 

Oprócz czytania zapraszam do korzystania ze wszystkich dodatkowych materiałów, które są dostępne na stronie:  https://atspublishing.com/dodatki-specjalne w otwartej formule, absolutnie bezpłatnie. Tych materiałów będzie przybywało.

 

Zamiast tracić czas na rysowanie tabelek – pobierz i wydrukuj kartę kontrolną ciśnienia tętniczego. Powieś ją na lodówce z magnesem albo gdziekolwiek chcesz i wpisuj pomiary. Ta kontrola jest ważna, na jej podstawie Twój lekarz będzie mógł lepiej dostosować dawki leków na nadciśnienie. A może warto taką kartę podarować koledze, który nie przejmuje się swoim nadciśnieniem. Istnieje szansa, że uchronisz go przed udarem mózgu czy uszkodzeniem nerek.


Zbyt często martwimy się losem znajomych zbyt późno, gdy z powodu ignorowania prostych zasad lądują w szpitalu lub opłakujemy ich na pogrzebach, mówiąc, że dopadł ich zły los,… A bardzo często można było tego losu uniknąć….


Obejrzyj animowany film: „Ćwiczenia oddechowe – mini wysiłek, gigantyczny zysk” https://www.youtube.com/watch?v=r6NTwHqNSGs i zacznij ćwiczyć z filmem. Udostępnij go znajomym. Jest ważny dla bardzo licznej grupy osób.

 • Nie siedź bezczynnie oczekując na operację serca czy też jakikolwiek zabieg w obrębie jamy brzusznej czy klatki piersiowej.
 • Przygotuj się do operacji najlepiej tak możesz, stawką jest Twoje życie i sprawność.
 • Na sukces leczenia składa się wiele drobnych i pozornie nieistotnych elementów.
 • Jeżeli chorowałeś na Covid 19 – ćwiczenia oddechowe są niezbędne.

 


Potraktuj moją książkę jak rozmowę z przyjaciółką, która jest kardiologiem i której na serio zależy na Twoim zdrowiu. Niech leży w widocznym miejscu, może na stoliku nocnym, albo w kuchni i niech Ci przypomina, że powinieneś być sam dla siebie ważny. Zaglądaj do tej książki tyle razy ile potrzebujesz. Zakreślaj, podkreślaj, korzystaj z niej jak chcesz. Jest Twoja.


Uwaga: książka nie zawiera żadnych reklam, nie była przez nikogo sponsorowana.

 

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail