Jest takie angielskie przysłowie:

 

„An apple a day keeps the doctor away”

co mniej więcej oznacza, że jedzenie owoców jest zdrowe. W bardziej dosłownym tłumaczeniu: spożywanie jednego jabłka dziennie pozwala zachować zdrowie i chroni nas przed wizytami u lekarza.

 

Jakiś czas temu, na łamach The American Journal of Clinical Nutrition, opublikowana została bardzo interesująca praca, której celem była ocena wpływu spożywania dwóch jabłek dziennie na wybrane parametry organizmu ochotników, którzy wyrazili zgodę na jedzenie jabłek i poddawanie się badaniom.

  • Praca badawcza dotyczyła konkretnego gatunku jabłek: renety kanadyjskiej.
  • Ochotnikami były osoby zdrowe z łagodnie podwyższonym stężeniem cholesterolu.
  • Jabłka stanowiły dodatek do codziennego pożywienia (uwaga, to ważne, nie były jedynymi składnikami posiłków).

 

Z punktu widzenia kardiologa pomysł na taką pracę badawczą jest niezwykle interesujący, praktyczny i może wiele wnieść do praktyki lekarskiej ponieważ jabłka to doskonałe źródło błonnika, witamin i substancji antyoksydacyjnych. Związki antyoksydacyjne, według współczesnej wiedzy, należą do czynników antymiażdżycowych i antynowotworowych. A skoro jabłka to bardzo popularne owoce, dostępne właściwie dla każdego, to niniejsza praca badawcza jest wyjątkowo praktyczna.

 

Grupa badana czyli spożywająca dwa jabłka dziennie oraz grupa kontrolna (która jabłek nie spożywała) poddawane były badaniom. Pobierano między innymi krew, próbki moczu i analizowano wiele parametrów min. parametry zapalne (min. cząstkę ICAM-1), lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol frakcji LDL, HDL, trójglicerydy).

 

Wykonana analiza statystyczna wykazała istotne różnice pomiędzy badanymi grupami.

 

W przypadku osób spożywających jabłka w porównaniu z grupą kontrolną zaobserwowano :

  • istotne obniżenie parametrów zapalnych we krwi
  • Istotne obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL
  • poprawę parametrów funkcji śródbłonka naczyniowego

 

Niniejsza praca dostarcza kolejnych argumentów na to, że spożywanie owoców a wraz z nimi cennych polifenoli, błonnika oraz licznych i pewnie nie do końca jeszcze poznanych różnych związków wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że póki co mamy jesień i warzywniaki, stragany, bazarki obfitują w pyszne jabłka ale też inne owoce i warzywa, warto przypomnieć i zaprezentować wyniki niniejszej pracy badawczej, opublikowanej na łamach The American Journal of Clinical Nutrition. 

 

Nie zapominajmy też, że 2021 rok został ogłoszony, na mocy rezolucji ONZ, Międzynarodowym Rokiem Warzyw i Owoców, ponieważ spożywanie ich jest wyjątkowo ważne dla zdrowia. Prace badawcze z zastosowaniem zaawansowanych metod tylko to potwierdzają.

 


Jakie znaczenie praktyczne ma obniżenie parametrów zapalnych we krwi?

Bardzo ważne !!!


 

Miażdżyca to zapalna choroba tętnic, która prowadzi do ich przebudowy, zwężenia i mało miłych incydentów takich jak:

  • zawał serca;
  • udar mózgu;
  • zaburzenia erekcji;
  • niedokrwienie kończyn;
  • amputacja kończyny.

 

Zmiany miażdżycowe są zazwyczaj zlokalizowane w kilku miejscach w organizmie. Mogą dotyczyć jednocześnie tętnic szyjnych, tętnic kończyn dolnych i tętnic wieńcowych czyli można doświadczyć kilku nieprzyjemnych incydentów naczyniowych, nawet w niezbyt odległym odstępie czasowym.

 

Redukcja czynników zapalnych jest wyjątkowo ważna. Miażdżyca zaczyna się od zaburzenia funkcji śródbłonka. Na tym etapie można miażdżycy skutecznie zapobiegać więc warto zacząć dbać o swoje tętnice jak najwcześniej (zachęcam do przeczytania rozdziału nr 8 „Wszystko zależy od śródbłonka” z książki „Serce w dobrym stylu” ) Ważnym elementem w zapobieganiu miażdżycy jest dobre odżywianie czyli unikanie produktów wysoko przetworzonych, unikanie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans oraz spożywanie warzyw i owoców.

 

Byłoby idealnie, aby sadownicy i ogrodnicy dbali o jakość upraw i nie narażali konsumentów na spożywanie środków ochrony roślin…Cóż, pewnie niedługo analizy żywności z zastosowaniem zaawansowanych metod badawczych takich jak: spektroskopia NMR i spektroskopia mas staną się zdecydowanie powszechniejsze, a to spowoduje poprawę jakości upraw.


 

Jedzmy warzywa i owoce aby redukować ryzyko chorób.

 


 

Na koniec ważny fragment z rozdziału nr 40 książki „Serce w dobrym stylu”:

 

Prewencja i każda forma terapii mają swój czas. Prowadząc przyzwoity styl życia od wczesnych lat, znacznie redukujesz ryzyko niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, ale specjalne koktajle, sałatki czy biegi nie wyleczą nikogo z depresji ani nie spowodują regresji krytycznych zwężeń w tętnicach wieńcowych. Jeśli chorujesz, konieczne są specjalistyczne formy leczenia, rezygnacja z nich może się skończyć tragicznie.

 

Cytowany fragment jest bardzo ważny. Nie można zapominać, że warzywa i owoce są istotne w profilaktyce chorób, w redukowaniu ryzyka nowotworów i chorób sercowo – naczyniowych, ale jeśli mamy do czynienia z zaawansowanymi procesami chorobowymi, to należy zachowywać się racjonalnie i leczenie powierzyć lekarzom. Zjedzenie nawet tony jabłek nikogo nie uratuje. Jeśli istnieje wskazanie do wykonania angioplastyki wieńcowej (udrożnienia, poszerzenia zamkniętej czy zwężonej tętnicy wieńcowej) to takiemu zabiegowi należy się poddać. Jeżeli ktoś cierpi na zaawansowaną miażdżycę kończyn dolnych to również musi się poddać leczeniu, bardzo często w ramach chirurgii naczyniowej (nie muszę chyba wspominać, że zaprzestanie palenia papierosów jest podstawą leczenia…) Unikanie procedur medycznych, jeśli istnieją do nich wskazania może się skończyć źle.


Aha. W internecie znalazłam nieco bardziej „poetyckie” tłumaczenia przysłowia (niestety bez autorstwa) :

 

Kto codziennie jabłko zjada tego lekarz rzadko bada.

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza daleko ode mnie.

 

W kontekście omawianego projektu badawczego może powinniśmy używać nowego przysłowia:

 

Dobra rada od doktora: na dwa jabłka przyszła pora.

 


Zainteresowanych szczegółami projektu odsyłam do artykułu oryginalnego:

https://academic.oup.com/ajcn/article/111/2/307/5675325

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail