Co to jest PPCM?

 

Peripartum cardiomyopathy (PPCM) to angielski termin oznaczający kardiomiopatię połogową zwaną również kardiomiopatią okołoporodową.

 

 

Co to jest kardiomiopatia okołoporodowa?

 

Kardiomiopatia okołoporodowa to rodzaj zaburzenia funkcjonowania komórek mięśnia sercowego, który manifestuje się objawami niewydolności serca o różnym stopniu nasilenia, nawet pod postacią wstrząsu kardiogennego.

 

 

Kiedy może dojść do kardiomiopatii okołoporodowej?

 

Do tego zaburzenia może dojść pod koniec ciąży (mniej więcej w ostatnim miesiącu) lub po porodzie. Nawet wtedy, gdy pacjentka została bez żadnych dolegliwości wypisana do domu po szczęśliwym urodzeniu dziecka. Dlatego nazwa kardiomiopatia okołoporodowa jest bardziej precyzyjna niż połogowa, bo dotyczy również kobiet w ciąży, nie tylko po porodzie czyli w połogu.

 

 

Czy jest to częste zaburzenie?

 

Szczęśliwie nie. Ale częstość występowania PPCM różni się w zależności od rasy, pochodzenia etnicznego pacjentek i zamieszkiwania różnych regionów geograficznych. Na przykład na Haiti aż 1 na 100 kobiet może być dotknięta PPCM, w USA to 1 na 2000-4000 kobiet, a na przykład w Japonii szacuje się, że PPCM zdarza się 1: 20 000 porodów.   

Pamiętajmy, że są to dane szacunkowe. Rozpoznanie PPCM stawia się po wykluczeniu innych przyczyn niewydolności serca, które mogą dotyczyć kobiet w okresie okołoporodowym. Nie zawsze jest to proste. Nie wszystkie kraje w takim samym stopniu zapewniają szczegółową diagnostykę swoim pacjentkom.

 

Jakie mogą być inne powody niewydolności serca w okresie okołoporodowym?

 

Kardiomiopatia tako-tsubo, kardiomiopatia rozstrzeniowa uwarunkowana genetycznie, zapalenie mięśnia serca o etiologii wirusowej, zaostrzenie wady serca nierozpoznanej przed ciążą. To tylko kilka przykładów, bo przyczyn niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzucania może być wiele.

 

Jak się diagnozuje PPCM?

 

Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych niewydolności serca takich jak duszność, obrzęki, którym towarzyszy upośledzenie funkcji skurczowej lewej komory. Wykonywane są badania laboratoryjne, EKG oraz badania obrazowe takie jak echo serca, ale również rezonans magnetyczny serca.

 

Jaki jest patomechanizm PPCM?

 

Póki co istnieje więcej pytań niż odpowiedzi na temat bezpośrednich przyczyn PPM. Na pewno w rozwiązaniu tych zagadnień pomogą nowe technologie, zdobycza biologii molekularnej, genetyki, metabolomiki.

Jedna z hipotez jest taka, że pod koniec ciąży łożysko wydziela specjalne substancje antyangiogenne. W przypadku upośledzonego działania mechanizmów ochronnych serca przed tymi czynnikami lub w przypadku nadmiaru tych czynników dochodzi do zaburzenia funkcji komórek mięśnia sercowego czyli kardiomiocytów.

Fizjologicznie to prolaktyna chroni śródbłonek naczyniowy .Nie wiecie co to jest śródbłonek? Zapraszam do lektury książki „Serce w dobrym stylu. Jak świadomie zarządzać swoim zdrowiem” https://atspublishing.com/

W okresie zwiększonego stresu oksydacyjnego indukowanego ciążą może powstać krótsza forma prolaktyny o masie 16kD, która działa na kardiomiocyty toksycznie.

 

Jak wygląda leczenie PPCM?

 

Leczenie PPCM to leczenie objawów niewydolności serca zgodnie z wytycznymi towarzystw naukowych. Jeśli PPCM wystąpi jeszcze w ciąży to dobór leków musi być ostrożny i uwzględniać to, że niektórych preparatów nie można stosować w ciąży.

 

 

A co z mechanicznym wspomaganiem krążenia?

 

W przypadku bardzo ciężkiego przebiegu czasami konieczne jest zastosowanie mechanicznego wspomagania lewej komory. Do czasowego wspomagania może służyć specjalna pompa. To rodzaj rurki z silnikiem, którą wprowadza się do lewej komory. System podłączony jest do prądu i specjalnych sterowników. Krew zasysana jest z lewej komory (która jest słaba i niewydolna) a następnie wyrzucana jest do aorty wstępującej a z niej rozprowadzana przez cały układ krwionośny. Taka pompa stosowana jest zazwyczaj przez około 30 dni w warunkach szpitalnych. Wprowadza się ją poprzez tętnicę udową lub podobojczykową.

To zupełnie inny sposób wspomagania lewej komory niż LVAD. Jeśli ktoś nie pamięta na czym polega LVAD – zapraszam na fanpejdża do postu z 17 października 2022 https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

 

Jaki może być przebieg PPCM?

 

Od pełnego wyzdrowienia aż po ciężką niewydolność wymagającą implantacji urządzenia do wspomagania lewej komory (LVAD) nawet po transplantację serca. Pomimo wielu wysiłków zespołów leczniczych czasami całość działań kończy się niepomyślnie czyli śmiercią kobiety.

 

Jakie jest rokowanie?

 

Mniej więcej połowa osób może liczyć na pełne wyzdrowienie.

A co z ponowną ciążą jeśli wszystko zakończy się pomyślnie czyli wyzdrowieniem?

 

 

Planowanie ponownej ciąży nie jest łatwe, bo istnieje ryzyko, że sytuacja może się powtórzyć. Najwyższe ryzyko dotyczy takiej sytuacji, jeśli u Pacjentki frakcja wyrzucania wynosiła poniżej 25%. Ryzyko PPCM w kolejnej ciąży wynosi około 44% czyli dużo.

 

 

 

 

Niniejszy wpis powstał na podstawie wytycznych Heart Failure Association of the European Society of Cardiology Study Group on peripartum cardiomyopathy z 2019 roku

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail