Co to jest ASD?

 

ASD to z ang. atrial septal defect czyli ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. To jedna z najczęstszych wad wrodzonych serca. Wyróżniamy kilka postaci tej wady w zależności od dokładnej lokalizacji tego ubytku.

 

Jak dochodzi do ASD?

 

 

W okresie płodowym podczas rozwoju serca dochodzi do nieprawidłowości i nie wykształca się szczelna przegroda między przedsionkami.

 

Co to znaczy nieszczelna przegroda?

 

 

Nieszczelna bo w przegrodzie występują ubytki umożliwiające komunikację pomiędzy  przedsionkami. Może być to jeden otwór ale czasem kilka.

 

Jakie są konsekwencje obecności ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej?

 

 

Krew z lewego przedsionka swobodnie przepływa przez ubytek do prawego przedsionka i utlenowana krew miesza się z krwią odtlenowaną spływającą z żyły głównej dolnej i górnej. Dochodzi do przeciążenia prawego przedsionka i zwiększonego przepływu przez krążenie płucne. Krew z prawego przedsionka spływa do prawej komory a z niej do pnia płucnego i tętnic płucnych.

 

 

Jak się leczy taki ubytek?

 

 

Po pierwsze ubytki mogą ulegać samoistnemu zamknięciu i dzieje się to w 1 roku życia. Jeśli ubytek nie zamknął się do 2 roku życia to prawdopodobieństwo takiego zamknięcia jest bliskie zeru.

 

 

Przez wiele lat jedyną opcją była klasyczna operacja. Ale aktualnie istnieje wiele metod kardiologii interwencyjnej, najpopularniejszą jest implantacja tzw. zapinki Amplatza, dzięki której można zamknąć ubytek bez operacji. Oczywiście przed zabiegiem musi być wykonane echo lub u dorosłych echo przezprzełykowe aby sprawdzić czy istnieją warunki techniczne do założenia takiej zapinki. Nie każdy spełnia kryteria kwalifikujące do przezskórnego zamknięcia ubytku. Zapinkę trzeba na czymś ufiksować. Wokół ubytku musi być wystarczająca ilość tkanki.

 

 

Na czym polega klasyczna operacja?

 

 

Operacja polega na zeszyciu otworu. Czasem wystarczy założenie kilku szwów. Ale jeśli ubytek jest duży używa się łaty np. z osierdzia własnego operowanego pacjenta.

 

 

Jakie są konsekwencje nieleczonej wady?

 

 

To zawsze zależy od kilku czynników. Między innymi od wielkości ubytku.

Objawy w przypadku umiarkowanego przecieku przez przegrodę międzyprzedsionkową to pogorszenie tolerancji wysiłkowej, skłonność do infekcji dróg oddechowych.

Do rozwoju nadciśnienia płucnego dochodzi sporadycznie,

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail