Kim była Helen Taussig?

 

Helen urodziła się w 1898 roku w USA. Od zawsze w życiu miała pod górkę.

  • Po pierwsze jej mama zmarła gdy Helen miała zaledwie 11 lat.
  • Po drugie była dyslektyczką, a osoby z dysleksją uznawano wtedy delikatnie mówiąc za mało inteligentne. Dzięki ojcu nie zepchnięto jej z dobrej ścieżki edukacyjnej. To on pokazał, że dysleksja i związane z nią trudności z czytaniem nie oznaczają braku myślenia.

 

A co ze zdrowiem Helen?

 

Jakby tego wszystkiego było mało Helen od wczesnej młodości zmagała się z gruźlicą i postępującym uszkodzeniem słuchu.

 

 

Jak wyglądała ścieżka edukacyjna Helen?

 

 

Musiała pokonywać przeciwności ówczesnego świata, ponieważ kobiety nie były mile widziane na uniwersytetach. Pomimo świetnych wyników w nauce nie przyjęto jej na Uniwersytet Harvarda. Nie pomogło nawet to, że jej ojciec był tam wykładowcą i profesorem, doradzającym samemu prezydentowi USA. Ta słynna uczelnia do 1945 roku odmawiała kobietom prawa do studiowania.

 

To gdzie w końcu pracowała Helen?

 

 

W 1927 roku ukończyła medycynę i rozpoczęła pracę w Johns Hopkins Medical School w Baltimore ponieważ tam pozwalano na pracę kobietom. Niestety w trakcie studiów prawie całkowicie utraciła słuch. Wydawałoby się, że to zniszczy jej karierę, ale kilka lat później powierzono jej kierowanie kliniką kardiologii dziecięcej. Helen opuszkami palców dotykała maleńkich klatek piersiowych swoich pacjentów i wyczuwała wibracje dziecięcych serc. Wtedy to w zespole z dr Alfredem Blalockiem i technikiem Vivienem Thomasem opracowała metodę leczenia operacyjnego, która przedłużała życie „blue babies” – również dzieciom z tetralogią Fallota. Vivien Thomas z powodu czarnego koloru skóry też miał kłopoty z edukacją (muszę kiedyś o tym napisać).

 

Skąd nazwa wady serca tetralogia Fallota?

 

 

W sercu z tą wadą występuje:

  •  ubytek w przegrodzie międzykomorowej (u zdrowych osób prawa i lewa komora są oddzielone pełną przegrodą)
  •  zwężenie zastawki pnia płucnego
  •  przerost prawej komory (konsekwencja zwężenia zastawki pnia płucnego)
  •  nieprawidłowe położenie aorty tzw „aorta jeździec”

 

Na czym polega zespolenie Blalock-Taussig?

 

 

To zespolenie wymyślono aby poprawić przepływ płucny. Polega na połączeniu prawej tętnicy podobojczykowej z prawą tętnicą płucną. W literaturze amerykańskiej to zespolenie opisywane jest jako Blalock-Taussig-Thomas w uznaniu zasług czarnoskórego technika Viviena Thomasa. Jego wkład w opracowanie metody był bardzo duży. Pierwsze takie udane zespolenie przeprowadzono w 1944 roku. I to był prawdziwy przełom. W latach czterdziestych obiegłego wieku praktycznie nie istniała ani kardiologia ani kardiochirurgia dziecięca.

 

 

Dlaczego?

 

 

Maszynę do krążenia pozaustrojowego czyli tzw. sztuczne płuco-serce skonstruowano w latach pięćdziesiątych XX wieku. Trójka innowatorów musiała szukać rozwiązań bazujących na tym co było wówczas dostępne.

 

 

Jakie były dalsze losy Helen?

 

 

Dokonań dr Taussig było wiele. Warto wspomnieć, że dr Helen Taussig została pierwszą kobietą, która piastowała stanowisko prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego czyli American Heart Association. Przed nią wybierani byli wyłącznie mężczyźni.

 

 

→ A jeśli macie ochotę przeczytać coś o innej pionierce kardiologii dziecięcej, Polce dr Lili Goldstein, której popiersie umieszczono razem z popiersiem Prof. Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to zapraszam do mojego archiwalnego wpisu:

https://atspublishing.com/zlota-puenta-pointa-czyli-opowiesc-o-dr-lili-goldstein/

 

 

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail