Co to jest wstrząśnienie serca?

 

Wstrząśnienie serca do sytuacja do której dochodzi w wyniku silnego uderzenia w klatkę piersiową. Może to być np. taki przedmiot jak krążek do gry w hokeja, piłka tenisowa, piłka futbolowa. Tępy uraz klatki piersiowej bez uszkodzenia serca może być skutkiem zderzenia z inną osobą lub przedmiotem. Uderzenie pięścią też może spowodować wstrząśnienie serca. Commotio cordis oznacza konretną bardzo niebezpieczną sytuację. To nie jest niewinne, lekkie uderzenie, bez żadnych konsekwencji.

 

Jakie są konsekwencje commotio cordis?

 

Nagłe zatrzymanie krążenia wywołane groźnymi zaburzeniami rytmu serca czyli częstoskurczem komorowym lub migotaniem komór.

 

Czy commotio cordis zdarza się często?

 

Nie. To bardzo rzadkie zjawisko. Aby tępe uderzenie spowodowało nagłe zatrzymanie krążenia musi być spełniony pewien warunek. Uderzenie musi się zdarzyć w konkretnym momencie pracy serca. Na nitce EKG to początek załamka T. Trzeba mieć pecha.

 

Kto może dotknąć commotio cordis?

 

  • Sportowcy, zwłaszcza ci, którzy są narażeni na zderzenie z innym uczestnikiem gry albo z przedmiotami, które są wprawiane w ruch z dużą prędkością.
  • Narażone są zwłaszcza dzieci, których klatka piersiowa jest  elastyczna, więc uderzenie przedmiotem łatwiej przenosi się na serce.
  • Wstrząśnienie może być spowodowane uderzeniem pięścią napastnika podczas zdarzenia o charakterze kryminalnym.
  • Do wstrząśnienia może dojść podczas uderzenia w kierownicę podczas silnego hamowania czy stłuczki samochodowej

 

Czy można zapobiegać wstrząśnieniu serca?

 

  • Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że podczas uprawiania niektórych dyscyplin gracze są szczególnie narażeni więc warto stosować odpowiednie stroje chroniące klatkę piersiową, zwłaszcza jej lewą stronę;
  • Po drugie warto uczulać dzieci aby podczas rekreacyjnych gier nie uderzały celowo piłkami swoich rówieśników.

 

Czy stłuczenie serca to jest to samo co wstrząśnięcie serca?

 

Nie. Podczas stłuczenia np po przewróceniu się na nartach, rowerze dochodzi do uwolnienia enzymów charakterystycznych dla martwicy komórek serca, ponieważ stłuczenie wiąże się z uszkodzeniem mięśnia sercowego.

 

Jak pomóc osobie która doznała wstrząśnienia z jego groźnymi konsekwencjami?

 

  1. Po pierwsze trzeba zadzwonić po pogotowie ratunkowe;
  2. Po drugie trzeba podjąć natychmiastowe czynności resuscytacyjne i działać do przyjazdu pogotowia;
  3. Po trzecie użyć AED czy automatycznego defibrylatora jeśli takowy znajduje się w miejscu zdarzenia.

 

 

Może pamiętacie mój wpis o mężczyźnie, który uratował życie swojej żonie podejmując sprawnie czynności resuscytacyjne. Jeśli nie, zapraszam do wpisu:

https://atspublishing.com/serce-kobiety-czyli-nie-zalujcie-kiepskich-biznesowo-dni/

 

 

A jeśli macie ochotę poczytać o innym niebezpiecznym zdarzeniu na boisku z udziałem znanego piłkarza zapraszam do mojego felietonu, który kiedyś napisałam dla Akademii Pacjenta:

https://akademiapacjenta.pl/2022/08/05/defibrylator-i-pilka-nozna/

 

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail