Dlaczego Jurek Owsiak wymyślił w tym roku granie dla sepsy?

 

Nie, Jurek i WOŚP nie grają dla sepsy. Orkiestra gra po to, aby zebrać pieniądze na dobry sprzęt diagnostyczny i ułatwić leczenie osób z  sepsą. WOŚP – walczymy z sepsą

 

Co to jest właściwie ta sepsa?

 

Sepsa to zagrażająca życiu nieadekwatna reakcja organizmu na zakażenie. Dochodzi do szeregu procesów takich jak nadmierna mobilizacja komórek układu immunologicznego, wyrzut mediatorów zapalnych, cytokin i w efekcie doprowadza to do uszkodzenia tkanek i narządów. A bez sprawnych tkanek i narządów nie da się dobrze żyć. Jeśli uszkodzenie jest duże to organizm umiera.

 

Przypominam sobie jak kiedyś podczas studiów potwornie zdenerwowałam pewnego wykładowcę słowem sepsa. Uczyłam się z anglojęzycznych podręczników i to słowo było dla mnie naturalne. Ale wtedy używano określenia posocznica. Piszę o tym ponieważ jeszcze można się spotkać z określeniem posocznica. Dzisiaj słowo sepsa oficjalnie używane jest w języku polskim.

 

 

Jak leczy się sepsę?

 

 

Przede wszystkim chory podejrzany o sepsę musi się znaleźć w szpitalu pod intensywnym nadzorem. Leczenie musi być podjęte w trybie pilnym. Chory w pozornie stabilnym stanie może nagle potrzebować wentylacji mechanicznej czyli respiratora, leczenia nerkozastępczego czyli dializ i zastosowania leków, które obkurczają naczynia krwionośne aby nie doszło do śmierci.

 

 

Co jest najważniejsze w terapii sepsy?

 

 

Najważniejsza jest jak najszybsza identyfikacja patogenu aby zastosować właściwe czyli przyczynowe leczenie. Każdy z lekarzy, który leczy chorych z sepsą wie, jak często dzwoni się do laboratoriów mikrobiologicznych z pytaniem czy już coś wiadomo na temat patogenu, który zaatakował pacjenta. Bo liczy się każda minuta. Włączenie do leczenia właściwych antybiotyków jak najszybciej ma kolosalne znaczenie. Bez nich pacjent w sepsie może zginąć bardzo szybko.

 

Co to jest spektrometria mas?

 

 

Spektrometria mas (z ang. Mass Spectrometry) to metoda analityczna która ma bardzo szerokie zastosowanie. W skrócie można powiedzieć, że służy do szybkiej i precyzyjnej identyfikacji różnych związków. Jest narzędziem medycyny spersonalizowanej. Ale może być bardzo przydatna w identyfikacji patogenów. Jeśli ktoś śledzi mojego bloga to pisałam o tej metodzie w kontekście foodomiki https://atspublishing.com/foodomika-czyli-zacznij-od-warzyw/

 

Czy Jurek i WOŚP zbierają na spektrometry?

 

Między innymi tak. Na stronie WOŚP można przeczytać, że planują zakupić na przykład urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF. Metoda ta opiera się na analizie widm. Obiecuję, napiszę o tych nowoczesnych metodach więcej. Są mi bardzo bliskie. Podczas swoich prac badawczych korzystałam ze spektroskopii NMR (to taka siostra spektrometrii mas), a wyniki przedstawiałam podczas jednej z sesji kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Filadelfii w 2019 roku. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circ.140.suppl_1.10731

 

Wyposażenie laboratoriów w taki sprzęt pomoże w precyzyjnej i co najważniejsze szybkiej diagnostyce sepsy. Dzięki temu identyfikacja mikroorganizmów powodujących zakażenia będzie szybsza niż teraz. Niektóre nowoczesne laboratoria już teraz korzystają z urządzeń takich jak spektrometria mas, ale jest ich zdecydowanie za mało.

 

I wiecie co? Zawsze wyjątkowo doceniam pracę osób zatrudnionych w laboratoriach. Bez nich sprawne diagnozowanie i leczenie pacjentów nie byłoby możliwe. I muszę Wam powiedzieć, że to diagności laboratoryjni bardzo często dzwonią do lekarzy od razu po uzyskaniu wyniku badania, po oznaczeniu lekowrażliwości konkretnego patogenu. Dokładnie wiedzą jak ważne jest szybkie podanie właściwego antybiotyku.

 

 

 

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail